Jakiego laptopa wybrać do internetu? - tomografia kawy
Top
Jakiego laptopa wybrać do internetu? - tomografia kawy
fade
4049
post-template-default,single,single-post,postid-4049,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-down-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Jakiego laptopa wybrać do internetu?

Jakiego laptopa wybrać do internetu?

Ostatnio spotykam się coraz częściej z pytaniami jakiego laptopa wybrać. Często słyszę też w wypowiedziach „w sklepie mi powiedzieli, że laptop …”, „przeczytałem w Internecie, że…”. Najczęściej słyszę takie rzeczy od osób które kompletnie nie mają pojęcia o komputerach, lub myślą, że takowe posiadają.
Postanowiłem napisać na ten temat kilka słów aby może część z tych osób nie popełniła dużego błędu.

Zacznę od zasady podstawowej, która w tej sytuacji sprawdza się wyjątkowo: „Biednych ludzi nie stać na kupowanie tanich rzeczy”.
W takim razie co zrobić? Jaki sprzęt kupić aby sprawdził się w danym przypadku?
Musimy sobie odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie: Co planujemy robić na tym komputerze? Odpowiedzi może być kilka, jednak tą odpowiedź musimy przemyśleć bardzo dokładnie ponieważ od niej będzie zależało nasze przyszłe zadowolenie z komputera.

Jeśli po przemyśleniu uznamy, że naszym celem jest zakup laptopa który będzie nam służył do przeglądania stron internetowych w tym korzystania z Facebooka, google+ i innych portali społecznościowych, używania komunikatorów oraz poczty, oglądania filmików na youtube czy filmów na różnego rodzaju VOD, pisania dokumentów w pakietach biurowych typu MS Office/Libre Office powinniśmy zainteresować się komputerem posiadającym minimum poniższe parametry:

Procesor (ang. CPU)

Nie będę opisywał co to jest procesor bo jest to dość dobrze wyjaśnione na Wikipedii (Procesor w Wikipedia.org)

Skupmy się na tym jaki ten procesor wybrać do powyższych zastosowań.

Nie dajmy się nabrać reklamom mówiącym, że procesory Intel Celeron czy proste procesory Pentium  pozwolą na komfortową pracę ponieważ nie pozwolą na nią. Nie ma się co oszukiwać obecnie Systemy i oprogramowanie stają się coraz bardziej wymagające jeśli chodzi o moc obliczeniową procesorów więc nie można tu bardzo oszczędzać.

Na rynku są właściwie 2 firmy produkujące procesory: Intel oraz AMD. My skupimy się wyłącznie na firmie Intel, ze względu na to iż osobiście wg mnie ma ona więcej do zaoferowania przy mniejszych potencjalnych problemach potem.

Zanim opiszę kilka przykładowych procesorów polecam wejść na stronę ranking procesorów i wybrać z listy: Show only notebook CPUs, pojawi nam się ranking procesorów stosowanych w Laptopach dzięki czemu łatwiej określimy gdzie jest nas wybrany procesor w stosunku do innych.

Procesory serii Intel i zadebiutowały w 2008 (Intel Core i7), 2009 (Intel Core i5), 2010 (Intel Core i3) od tamtej pory powstało 7 generacji tych procesorów. Mimo, że na rynku można spotkać sprzęt posiadający procesory 4 i starszej generacji nie polecam nawet myśleć o nich. Bierzemy pod uwagę jedynie procesory 5,6 i 7 generacji, głównie ze względu na ich wydajność która zostaje zwiększona wraz z wprowadzeniem kolejnej generacji procesorów.

Czasami spotykamy przy procesorach nazwy które mogą nam wskazać generację procesora:

1 generacja – Nehalem, Westmere, Clarkdale, Lynnfield, Arrandale
2 generacja – Sandy Bridge
3 generacja – Ivy Bridge
4 generacja – Haswell
5 generacja – Broadwell
6 generacja – Skylake
7 generacja – Kaby Lake

Więc co w takim razie wybrać?

Jeśli mamy minimalne wymagania odnośnie komputera i zależy nam tylko na poczcie i stronach www możemy postawić na procesor i3, jeśli wymagania są nieco większe i chcielibyśmy właściwie wykonywać wszystkie codzienne czynności na komputerze, bez stresu, że jest wolny, że sobie z czymś nie radzi lepiej pójść w kierunku procesora i5.

Jako, że mówimy teraz o komputerze prostym możemy wziąć pod uwagę:

w przypadku procesorów i3:

i3-6167U (6 generacja)
i3-6100H (6 generacja)
i3-5157U (5 generacja)
i3-7100U (7 generacja)
i3-6100U (6 generacja)

ostatecznie:
i3-5020U (5 generacja)
i3-5005U (5 generacja)

w przypadku procesorów i5:

i5-6440HQ (6 generacja)
i5-6350HQ (6 generacja)
i5-6300HQ (6 generacja)
i5-5350H (5 generacja)
i5-6287U (6 generacja)
i5-6267U (6 generacja)
i5-5257U (5 generacja)
i5-7200U (7 generacja)
i5-6360U (6 generacja)
i5-6300U (6 generacja)
i5-6260U (6 generacja)
i5-6200U (6 generacja)
i5-5300U (5 generacja)
i5-5350U (5 generacja)
i5-5200U (5 generacja)
i5-5250U (5 generacja)

wszystkie podane od najmocniejszych do najsłabszych.

Nawet najsłabsze z powyższych powinny dać sobie radę z codziennymi zadaniami (i5-5200U sprawdza się nawet przy montażu filmów).

Pamięć RAM

Nie wdając się w szczegóły i rodzaje pamięci można w skrócie napisać, że dla przeciętnego Kowalskiego nie ma większego znaczenia czy w komputerze zainstalowana będzie pamięć DDR3 czy DDR4, istotnym faktem będzie jej ilość. O ile do najprostszego komputera do poczty i przeglądania stron wystarczy 4 GB to dla wygody użytkowania można przyjąć, że 8 GB i więcej jest optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego 4 GB może stać się zbyt małą ilością? Dlatego, że choćby sam Mozilla Firefox z kilkunastoma/kilkudziesięcioma otwartymi zakładkami może zajmować w pamięci sporo ponad 1 GB, do tego należy doliczyć system, jakieś inne programy działające w tle i zaczyna pamięci brakować. W przypadku braku wolnej pamięci RAM, jako pamięć wirtualna używane jest miejsce na dysku, co jest bardzo wolne i nieoptymalne.

Karta graficzna

O ile w przypadku konieczności posiadania mocniejszych maszyn choćby do gier wymagane są dedykowane karty graficzne, to w przypadku komputera „codziennego” wystarczy zintegrowana karta graficzna, jest ona wbudowana w procesory Intel Core i sprawdza się bez problemu w codziennym użytkowaniu, jak wyżej wspomniałem nie robi żadnych problemów nawet w przypadku montażu filmów. Karta zintegrowana daje jeszcze jeden wieli plus, jest bardzo energooszczędna. Nie ma sensu w tego typu konfiguracji komputera kart dedykowanych typu Nvidia GeForce, po pierwsze pobierają one więcej energii, po drugie bardziej się grzeją, po 3 nie będą wykorzystane.

Dysk twardy

Jeszcze jakiś czas temu dyski twarde tradycyjne wiodły prym w komputerach stacjonarnych oraz laptopach, obecnie są wypierane przez technologię SSD (ang.  solid-state drive). Dlaczego tak się dzieje? W czasach kiedy systemy operacyjne i oprogramowanie nie było tak wielkie jak obecnie i tak bardzo skomplikowane wymagania odnośnie dysku twardego były znacznie mniejsze, obecnie największym wąskim gardłem w komputerze powodującym jego wolne działanie w codziennych czynnościach jest właśnie dysk twardy, często jest wykorzystanie sięga 100% przez co po prostu cały komputer działa wolno.

Tu przychodzi z pomocą dysk SSD który nie ma już elementów mechanicznych, żadnych dysków na których zapisywane są dane, żadnych głowic i silników, jedynie układy pamięci na odpowiedniej płytce. Plusem takich dysków są znacznie większe prędkości odczytu i zapisu danych dzięki czemu przy zastosowaniu SSD nawet w słabszym komputerze możemy uzyskać niebywały wzrost jego wydajności.

Odnośnie polecanych dysków zdania są podzielone, wiele osób twierdzi, że tanie dyski SSD się do niczego nie nadają, że są awaryjne i wolne. Ja mam nieco inne zdanie. Po bardzo długich testach dysków SSD z niższej półki i testach dysków z półki średniej mogę śmiało powiedzieć, że nawet tanie dyski spełniają swoją rolę i przy zwykłym użytkowaniu powinny posłużyć długi czas.

Jeśli chcemy zakupić komputer od razu posiadający dysk SSD musimy skontaktować się ze sprzedawcą komputera i zapytać jaki model w nim się znajduje. Następnie sprawdzamy w sieci opinie o tym dysku. Ważne aby prędkości zapisu i odczytu nie były mniejsze niż 300/300.

Jeśli zdecydujemy się na dokupienie dysku do nowo kupowanego komputera dobre sklepy bez problemu nam go zamontują.

Drugą sprawą jest to, że przy dyskach SSD za znośne pieniądze musimy liczyć się z ich mniejszymi pojemnościami i często zamiast dysku tradycyjnego 1 TB (Tera bajt = 1024 GB) otrzymamy dysk 128 lub 256 GB, jednak tym się nie sugerujmy, zawsze możemy dokupić dysk zewnętrzny jeśli zabraknie nam miejsca.

Jeśli sami decydujemy się na zakup dysku SSD warto wybrać z modeli sprawdzonych.

Samsung 850 EVO 120 GB – cena około 350 zł, szybki pewny dysk z 60 miesięczną gwarancją co niestety nie jest standardem.

Samsung 750 EVO 120 GB – cena około 250 zł, szybki pewny dysk z 36 miesięczną gwarancją, jest nieco słabszy niż wersja 850.

Jednak do budżetowego komputera poleciłbym bardziej:

Adata Premier SP550 240 GB – cena około 300 zł, szybki dysk krytykowany przez część osób, gwarancja 36 miesięcy, sprawdzony i po roku użytkowania nic złego z nim się nie dzieje, a parametry ma całkiem dobre.

lub tańszy mniejszy brat powyższego:

Adata Premier SP550 SSD 120GB – cena około 180 zł, nieco wolniejszy niż powyższy, ale jeśli nie potrzeba nam dużo miejsca to spokojnie starczy do domowego komputera. Gwarancja 36 miesięcy.

Dlaczego jednak nie zostać przy dysku tradycyjnym? Powód jest prosty, nawet komputer o bardzo dobrych parametrach ale z dyskiem tradycyjnym będzie wolniej działał niż komputer o parametrach znacznie słabszych mający dysk SSD. Chyba lepiej aby choćby system wczytywał się 5 sekund, a nie minutę 🙂

Matryca – czyli potocznie mówiąc ekran

Z czym spotkamy się w opisach laptopów dotyczących ich ekranu?

Rozdzielczość:

1366 x 768 czyli rozdzielczość określana jako HD, rozdzielczość całkowicie wystarczająca do użytkowania laptopa na co dzień, nie sprawi problemów z wielkością elementów na ekranie, pozwoli bez problemu korzystać z internetu, oglądać filmy itd.

1600 x 900 czyli rozdzielczość określana jako HD+, rozdzielczość większa niż powyższa, w codziennym użytkowaniu najczęściej pozwoli jedynie na zobaczenie od razu większej części strony internetowej, dokumentu itd jednak kosztem mniejszych elementów typu tekst obrazki itd.

1920 x 1080 czyli rozdzielczość określana jako FHD (Full HD), w codziennym użytkowaniu stosunkowo duża, elementy na ekranie będą o wiele mniejsze niż w rozdzielczości HD, co dla wielu osób może być niekomfortowe. Rozdzielczość przydatka jeśli na poważnie zajmujemy się grafiką i video.

3840 × 2160 czyli rozdzielczość określana jako 4K, kompletnie nieprzydatna w codziennym użytkowaniu elementy na ekranie będą tak małe, że ciężko będzie obsługiwać komputer.

Pamiętajmy, że mamy w systemie opcje skalowania elementów tj. ich powiększania i zmniejszania. O ile przy zmniejszaniu nie tracimy na ich ostrości do pewnego momentu, to już przy powiększaniu często obraz staje się rozmyty.

Matryca matowa czy może błyszcząca?

Matryce błyszczące mają często lepsze odzwierciedlenie kolorów, obraz na nich jest jakby ostrzejszy jednak bardziej odbijają światło przez co bywa, że gorzej na nich widać w pełnym słońcu. Jednak zadajmy sobie pytanie, jak często będziemy pracowali na komputerze kiedy będzie bezpośrednio na jego matrycę świecić słońce czy ostre światło.

Matryca matowa to rodzaj matrycy który w mniejszym stopniu odbija światło słoneczne,  jeśli planujemy pracować na powietrzu w samo południe lub koniecznie musimy mieć ekran skierowany tak aby padały na niego promienie słoneczne wybierzmy ten rodzaj matrycy.

Bateria

Tu niestety jesteśmy zdani na to co napisze nam o niej producent lub inni użytkownicy danego komputer, jednak obie te informacje będą miały pewną dozę błędu.

Większość nowych laptopów wytrzyma bez ładowania ponad 2.5 godziny, szczególnie te które posiadają procesory energooszczędne i w najnowszych generacjach.

Co jeszcze?

Pozostaje nam jeszcze kwestia ilości portów USB i ich wersji. Absolutnym minimum podczas użytkowania codziennego laptopa jest 4 porty USB w tym 3 w wersji 2.0 i jeden w wersji 3.0 Wystarczy, że chcemy podłączyć drukarkę, skaner, myszkę i pendrive, szybko okazuje się, że portów zaczyna brakować. W tym przypadku czym więcej tym lepiej i koniecznie chociaż jeden w wersji 3.0.

Większość laptopów ma wbudowaną kamerkę i mikrofon, to nie są ważne elementy bo nie wpływają na ogólną sprawność sprzętu, nawet jeśli nie miały by tych elementów to ich koszt łączny to kilkanaście-kilkadziesiąt złotych więc nie zwracajmy na nie większej uwagi.

System operacyjny

NIE KUPUJMY LAPTOPA BEZ SYSTEMU. Sam system kosztuje oddzielnie około 500 zł, w zestawie zawsze wychodzi to taniej.

Polecam wybierać laptopy z systemem Windows 10, jest to system nowoczesny, działający szybko i sprawnie, wykorzystujący pełnię możliwości komputera.

Jakiej firmy laptop kupić?

Jeśli mamy więcej pieniędzy to wybierajmy zdecydowanie firmę Dell, ze względu na jakość wykonania jak i serwis gwarancyjny.

Jeśli mamy mniej pieniędzy bierzmy pod uwagę firmę Lenovo. Za podobnej klasy komputer firmy Lenovo zapłacimy o wiele mniej niż za komputer firmy Dell.

Jaką konfigurację warto brać pod uwagę?

Absolutne minimum:

Procesor: i3-5005U
Pamięć RAM: 4 GB DDR3
Dysk Twardy: 120 GB SSD
System operacyjny: Windows 10

Zestaw wystarczający:

Procesor: i5-5200U
Pamięć RAM: 8 GB DDR3
Dysk Twardy: 120 GB SSD
System operacyjny: Windows 10

Zestaw dla lubiących dużo 🙂

Procesor: i5-7200U
Pamięć RAM: = > 8 GB DDR4
Dysk Twardy: = > 240 GB SSD
System operacyjny: Windows 10

Oczywiście wszystko powyżej to moje przemyślenia i nie każdy może się z tym zgadzać.

piotr

Specjalista IT ale i muzyk. Człowiek o wielu pomysłach.

No Comments

Post a Comment