Yamaha F50 z LIDLa, kupić czy nie? - tomografia kawy
Top
Yamaha F50 z LIDLa, kupić czy nie? - tomografia kawy
fade
3934
post-template-default,single,single-post,postid-3934,single-format-standard,eltd-core-1.0,flow-ver-1.3.1,,eltd-smooth-page-transitions,ajax,eltd-blog-installed,page-template-blog-standard,eltd-header-standard,eltd-sticky-header-on-scroll-down-up,eltd-default-mobile-header,eltd-sticky-up-mobile-header,eltd-dropdown-default,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Yamaha F50 z LIDLa, kupić czy nie?

Yamaha F50 z LIDLa, kupić czy nie?

Jako, że wiele osób widząc instrumenty muzyczne typu Yamaha F50 w sklepach typu LIDL, Biedronka itd zachwyca się ich cenami i o zgroza często je kupują, postanowiłem napisać na temat takiego przykładowego instrumentu, aby osoby nie będące w temacie wiedziały co właściwie kupują.

Jako, że na instrumentach klawiszowych gram od pewnie już 30 lat, jakieś doświadczenie w dziedzinie tego typu instrumentów posiadam. Pełne parametry instrumentu: Yamaha F50

Na pierwszy rzut oka Yamaha F50 przypomina mi keyboard CASIO CA-110 z lat 90tych czyli nie jest to pozytywne wrażenie.

yamaha-f50foto: yamaha.com

Yamaha F50 – Zaczynamy!

Wymiary: długość 940mm, wysokość 109mm, szerokość 306mm oraz waga 3.4kg więc jest to instrument mały i lekki, co dla dziecka mogłoby być plusem.

Keyboard posiada 61 klawiszy BEZ DYNAMIKI KLAWIATURY, co oznacza, że naciśnięty lekko klawisz zagra tak samo głośno jak naciśnięty mocno. Mogłoby się wydawać, że nie jest to problemem, jednak wiem choćby po sobie jakim problemem staje się to później jeśli przechodzimy z takiego instrumentu na poważniejszy posiadający już dynamiczną klawiaturę. Ciężko jest się przyzwyczaić. Dodatkowo bez dynamicznej klawiatury nie jesteśmy w stanie osiągnąć odpowiedniej ekspresji grania i gra na tym instrumencie będzie po prostu płytka.

yamaha-f50-1foto: yamaha.com

Keyboard posiada mini wyświetlacz pokazujący właściwie tylko numerki, co akurat w tego typu sprzęcie i targecie dla którego instrument jest skierowany, uważam za celowe (o wiele trudniej uszkodzić taki wyświetlacz niż wyświetlacz duży LCD). Instrumenty z wyższych półek cenowych mogą mieć wyświetlacze LCD nawet kolorowe i dotykowe.

Opisy na keyboardzie są w języku angielskim, jednak patrząc na prostotę tego instrumentu nie powinno być problemem zrozumienie co jest do czego.

Brzmień instrument posiada 120 – czyli możemy zagrać na nim 120 różnymi „instrumentami”, instrumentami nazywamy tu wszelkiej maści trąbki, akordeony, gitary, pianina itd. W lepszych instrumentach można spotkać nawet do kilku tysięcy brzmień, łącznie z możliwością ich edycji.

Instrument ma możliwość zagrania jednocześnie 32 dźwięków, co w tej klasie instrumentów jest wartością średnią (dodam, że wiele instrumentów profesjonalnych z lat 90tych posiadało dokładnie taką samą ilość możliwych do zagrania dźwięków w jednej chwili). Ta ilość możliwych do zagrania w jednej chwili dźwięków nazywa się polifonia. Instrumenty z wyższych klas posiadają polifonię nawet do 128 dźwięków.

Instrument posiada możliwość włączenia efektów: Reverb czyli pogłos czyli dodanie do brzmienia efektu jakby było grane np w dużym pomieszczeniu oraz Chorus czyli nakładanie lekko różniących się głosów na siebie przez co dźwięk jest pełniejszy. Widać więc, że instrument posiada jedynie 2 efekty które w tym przypadku nie są edytowalne czyli nie posiadają możliwości wpływania na nie. Instrumenty z wyższych klas posiadają nawet do kilkuset efektów z możliwością ich edycji.

Keyboard ten NIE POSIADA możliwości podłączenia pedału nożnego o nazwie Sustain który służy do przedłużania pojedynczego dźwięku lub całych akordów/harmonii, funkcję tą można osiągnąć bez pedału nożnego, lecz stosując odpowiednią opcję z panelu.

Co jeszcze w nim znajdziemy?

Automatyczne akompaniamenty w ilości 114 posiadające jedną wariację i jedno przejście (instrumenty z wyższych klas posiadają nawet po 4 wariacje, 4 przejścia, 3 wstępy i 3 zakończenia).

Utworów wbudowanych demonstracyjnych znajdziemy tu 30.

Posiada również metronom (czyli równomierne klikanie w celu wskazania rytmu w którym możemy równo grać) i oczywiście posiada możliwość zmiany tempa akompaniamentu czy metronomu.

Keyboard zasilany jest napięciem 12V z zasilacza sieciowego lub 6 bateriami 1.5V AA, lub akumulatorkami 1.2V. To jest akurat plusem tego instrumentu, wiele wyższych modeli nie posiada opcji używania baterii jako zasilania). Na zasilaczu pobór prądu wynosi 6W.

Do instrumentu można podłączyć słuchawki mające wtyk mini Jack (czyli taki cienki mały wtyk)
Instrument posiada 2 głośniki o wielkości 8cm i mocy 2.5W każdy co nie jest wartością dużą, jednak w wielu przypadkach wystarczającą.

Nauka?

Keyboard  Yamaha f50 posiada system edukacyjny jednak pozostawia on wiele do życzenia i raczej nie pomoże w nauce gry. Lepsze modele często posiadają znacznie poważniejsze systemy nauki.

Kupując keyboard otrzymamy podstawkę pod nuty, która jest wygodnym rozwiązaniem.

Keyboard posiada również tryb Duo pozwalający grać 2 osobom w jednej chwili na jednym keyboardzie, jednak ze względu na wielkość keyboardu nie uważam tego za dobre rozwiązanie.

Podsumowanie

Jeśli chcielibyśmy zakupić ten instrument Yamaha f50 do typowej nauki dla dziecka (czy nawet dla siebie) nie polecam tego zakupu, może on zniechęcić do dalszej nauki. Do tego celu polecam choćby najprostszy wyższy model Yamaha PSR-E353, posiadający już dynamiczną klawiaturę i o wiele lepsze możliwości. Jeśli jednak chcielibyśmy dać go 2-5 letniemu dziecku po prostu do zabawy czy poznania co to jest instrument, uważam to za dobry wybór (jeśli mielibyśmy zapłacić za to 199 zł czyli tyle ile kosztuje obecnie w promocji LIDLa).

Demo instrumentu nagrane przez producenta czyli firmę Yamaha

piotr

Specjalista IT ale i muzyk. Człowiek o wielu pomysłach.

No Comments

Post a Comment

%d bloggers like this: